Endüstriyel tesislerde patlayıcı gaz algılamasının da dahil edildiği yangın sistemlerinin tesis edilmesi oldukça önemdir. Hem can hem de mal güvenliği için hassas algılama gerçekleştiren, mahal özelliklerine uygun ürünlerin tercih edilmesi gerekmektedir.

Türkerler Holding tarafından kurulan, Manisa’nın Alaşehir ilçesindeki jeotermal enerji santralinde yangın algılama ve alarm sistemleri olarak Maxlogic & Mavigard marka ürünler kullanılmıştır. 24 MW kapasitesi ile yaklaşık 47.860 kişinin elektrik ihtiyacını karşılayacak nitelikteki bu tesisin yangın ve gaz algılaması ile ilgili keşif ve projelendirme süreçleri Akgün Elektrik firması ile ortaklaşa yürütülmüştür.

Üretim sahasında 11 farklı noktada olası Pentan gazı oluşumunu erken algılamak üzere CROWCON Xgard Yanıcı gazlar için 4-20mA alev sızdırmaz sabit gaz dedektörleri kullanılmıştır. Bu dedektörlerin 4-20 mA seviye bilgileri tesisin otomasyon sistemi tarafından anlık olarak izlenebilmektedir. Yine üretim sahasının 14 farklı noktasında olası yangınları en erken şekilde algılayabilmek için Sharpeye Triple IR (IR³) alev dedektörleri kullanılmıştır. TS CEN / TS 54-14 Standardına uygun olarak MEDC Yangın Alarm Butonları (Eexia IIC T4) ve flaşörlü sirenler (ATEX 1095 Ex d IIC T6 IP 65) tesis edilmiştir. Kullanılan tüm malzemeler ve tesisatları ATEX direktifleri uygundur. Giriş/çıkış modülleri ile saha kontrolleri ve izlemeleri gerçekleştirilmektedir.

Bu projenin satışında ve tesis edilmesinde büyük emeği geçen bayimiz Akgün Elektrik firmasına ve ürün ve hizmetlerimiz konusunda bize güvenen Türkerler Holding Enerji Grubu Yöneticilerine teşekkür ederiz.