Bölge Denetim ve Siren / Flaşör Kontrol Amaçlı Cihazlar ve Kullanım Alanları (Gerilim Çıkışlı ve Kontrollü Cihazlar)

Hatırlayacağınız üzere önceki bilgilendirmelerimizde;

• Yangın algılama ve alarm sistemleri ile ilgili ihtiyaçların belirlenmesi,

• Binada tesis edilecek sistemin tipinin belirlenmesi

• Algılayıcı tipleri ve bunların projelendirme esasları

• Yangın ihbar butonları ve uyarıcıların projelendirme esasları

• İzleme ve kontrol amaçlı kullanılan cihazlar

hakkında bilgileri aktarmıştık. Bu yayınımızda da Akıllı Adresli Yangın Alarm Sistemi tarafından bölgesel esaslı çalışan konvansiyonel sistemlerin kontrolü ve siren/flaşör cihazlarının sürülmesinde kullanılan cihazlar ile (bölge denetim ve siren/flaşör kontrol modülleri) bunların kullanım alanları hakkında bilgileri sizlere aktaracağız.

Bölge denetim ve siren/flaşör kontrol modülleri gerilim çıkışlı ve gerilim esası ile kontrolü gerçekleştiren cihazlardır. Dolayısıyla bölge denetim ve siren/flaşör kontrol modülleri harici beslemeye ihtiyaç duyarlar. Harici besleme gerektiren yangın alarm cihazlarının çekilen akımları, kablo tipleri ve kesitleri ile güç kaynağı hesaplamaları ve seçimleri ilerleyen yayınlarımızda işlenecektir.

Akıllı Adresli Yangın Alarm Sistemleri Tarafından Bölgesel Esaslı Çalışan Sistemlerin Kontrolü

Akıllı adresli yangın alarm sistemi projelendirilen binaların içerisinde birçok algılayıcının bulunduğu görece büyük alanlarda konvansiyonel algılayıcılar kullanılarak bu alanlar bölge denetim modülü ile çevrimlere dâhil edilebilir. Bu sayede adres sayısından tasarruf edildiği gibi kısmen ekonomiklik de sağlanmış olur.

Diğer taraftan özellikle alışveriş merkezi, ticaret merkezi, otogar vb. kiralık alanların çok miktarda olduğu projelerde bu alanların içyapıları kiracıya göre değişkenlik göstermektedir. Bu gibi projelerde ortak alanları akıllı adresli algılayıcılar ile projelendirip, kiralık alanların algılayıcı, elle uyarı cihazları, sesli ve ışıklı cihazlarını ise bölge denetim ve siren/flaşör kontrolü içeren modüller ile çözmek en akılcı yaklaşım olmaktadır. Bu sayede uygulamada kiralık alanlar için esneklik sağlandığı gibi, sistemin çevrim yapısı her tadilat ya da değişiklikte etkilenmemektedir.

Yangın senaryosuna bağlı olarak siren ve flaşörlerin bölgesel olarak sürülmesi gereken durumlarda her bölgenin siren ve flaşörleri ayrı birer modül ile kontrol edilmelidir. Senaryolarda "yangın alarm durumunda anons ile birlikte flaşörler devreye girsin, anons bitiminde sirenler devrede olsun" gibi istekler yer almaktadır. Bu gibi işlemlere olanak sağlamak için projelendirmede sirenleri ayrı bir kontrol modülü ile flaşörleri ise ayrı bir kontrol modülü ile bölgesel olarak sürmek ideal olmaktadır.

Akıllı Adresli 2 / 1, 2 Bölge Denetim ve 1 Siren Kontrol Kapasiteli Modül (Kısa devre İzolatörlü Model Opsiyonu)

Akıllı Adresli 1 Çıkış Siren Kontrol Modülü (Kısa devre İzolatörlü Model Opsiyonu)

Akıllı Adresli 1 Giriş Bölge Denetim Modülü(Kısa devre İzolatörlü Model Opsiyonu)

Değerli Çözüm Ortağımız,

Sorularınız ve merak ettiğiniz konularda bizleri arayabileceğinizi hatırlatır, çalışmalarınızda başarılar dileriz.

Saygılarımızla...