Konya’nın büyüleyici modernlikteki 5 yıldızlı oteli Ramada Plaza, kral dairesi ve süit odaları da dâhil olmak üzere toplam 255 odasıyla misafirlerini ağırlıyor. Otel, çok çeşitli restoranları, konforlu misafir odaları, son teknolojinin kullanıldığı toplantı salonları ve özel davetler için tasarlanan şık balo salonları ile de dikkat çekiyor. Otelde konukların yararlanabilmesi için bulunan spor salonu, yüzme havuzu, masaj salonu, sauna, buhar odası ve hamam gibi tesis özellikleri de mevcut. İnsanın kendisini özel hissettiği bu seçkin tesis, aynı zamanda konuklarına en üst kalitede güvenilir ortam sağlayabilmek adına yangın ve gaz algılama sistemleri için Mavili Elektronik’i tercih etmiştir. 30 yıllık tecrübesi ile can ve mal güvenliğini sağlamada lider marka olan Mavili Elektronik, Ramada Otel Konya için özel bir projelendirme çalışmasında bulunmuştur.

Ramada Otel Konya için yangın algılama sistemlerinin projelendirilmesinde projeyi etkileyen faktörler:

1. Binanın Kullanım Sınıfı

2. Binanın Tehlike Sınıfı

3. Bina Yüksekliği

şeklinde üç ana başlıkta toplanmıştır.

İOteller konaklama amaçlı binalar kategorisinde olsa da kullanım sınıfı bakımından çeşitlidir. Orta Tehlike sınıfındaki Ramada Otel binasının, yüksekliği 51,50 metrenin üzerinde olmasından dolayı projelendirmede seçilen ürünler yangın senaryoları için büyük önem arz etmiştir.

Yangın ve gaz algılama sistemleri, alarm ve anons haricinde tahliye anlarında, güvenlik amaçlı asansör ve duman kontrolü gibi birçok görevi yerine getirebilir. Bunları yaparken kontak izleme modülleri ile izleme, röle kontrol modülleri ile de komut verme işlevlerini gerçekleştirir. Yangın anında asıl amaç, erken uyarıda bulunma ve binanın en hızlı şekilde boşaltılmasını sağlamadır. Dolayısı ile senaryo kapsamında yapılacak her işlemin ayrı bir yeri ve görevi vardır.

Yangın, gaz algılama sistemleri ve söndürme sistemleri olarak Ramada Otel projesinde;

- Sprinkler söndürme sistemi

- Gazlı söndürme sistemleri

- HVAC, Konfor havalandırma sistemi

- Basınçlandırma fanları

- Egzoz fanları

- Duman damperleri

- Duman kapıları

- Asansörler

- Anons sistemi

- Gaz algılama sistemi

- Kartlı geçiş ve otomatik kapılarını izleme ve kontrollerini sağlama

işleri gerçekleştirilmiştir.

Yangın senaryosu kapsamında:

1. Alarm ve anons entegrasyonu sistem kat bazında bir bölge olarak tasarlanmıştır, dolayısıyla yangın anında her kata ayrı ayrı alarm verilebilmektedir. İlgili katının anons sistemi yangın alarm sistemi tarafından rahatlıkla kontrol edilebilmektedir. Otel odalarında konukların acil durumda uyandırılması için gerekli 75 Db ses şiddetinin sağlanması için odalarda bulunan dedektörlere buzzerlı soket eklenmiştir.

2. Sprinkler söndürme sisteminde, akış anahtarları ve kelebek vanalar kontak izleme modülleri ile izlenmektedir. Akış anahtarlarından gelen uyarılar, sistemi anında aktif ederek ilgili senaryoyu devreye sokmaktadır. Kelebek vanalardan gelen alarmlar ise teknik alarm olarak algılanarak panel üzerinde uyarı vermektedir.

3. Elektrik odaları ve zayıf akım odalarında, gazlı söndürme sistemlerinin izlenmesi ve burada ortaya çıkabilecek yangınların alarm sistemiyle irtibatlandırılması için kontak izleme modülleri verilmiştir.

4. HVAC konfor havalandırma sisteminin aspirasyon kanalları egzoz kanalı olarak kullanıldığından, yangın anında açık konumda bırakılmıştır. Vantilatör kanalları kapatılmıştır. Bu işlemin gerçekleşmesi için her AHU’nun bağlı olduğu MCC panosuna vantilatör ve aspiratör için toplam 2 adet röle kontrol modülü verilmiştir.

5. Yatak katlarında banyo aspiratör kanallarında eriyen telli damperlerin izlenmesi için kontak izleme modülleri verilmiştir.

6. Katlarda bulunan motorlu duman damperlerinin kontrolü için 2 giriş/1 çıkış modüller verilmiştir.

7. Yangın anında yangın algılama ve alarm sistemi, asansör kuyuları ve yangın merdiven boşlukları basınçlandırmasını yapmaktadır.

8. Asansörlerin kontrolü için EN81-73 standardına göre 3 adet modül verilmiştir.

9. Otoparklarda bulunan gaz ve sıcaklık dedektörlerinin algılaması sonucunda jet fanları ve aksiyel fanları kontrol etmek için röle kontrol modülleri verilmiştir.

Ramada Otel’in modern binasını, çalışan personelini ve özenle ağırladığı konuklarını güvende tutmak için; tecrübesi ile sektörün otoritesi haline gelen Mavili Elektronik’i seçmiş olması gurur vericidir.