NPİSTANBUL Beyin Hastanesi yirmi yıla yakın bilgi ve tecrübesiyle uyguladığı tedavilere yeni binasında devam etmektedir. “Türkiye’nin ilk özel nöropsikiyatri hastanesi” olma unvanını kazanan NPİSTANBUL, aynı zamanda Avrupa’nın 2’nci beyin hastanesi olmasıyla da önemlidir.

10 ayrı branşta tedavi hizmeti veren, 160 yatak kapasiteli hastane, neredeyse 80 milyon TL’ye ulaşan yatırımıyla son teknoloji cihazlar ile donatılmıştır. Her alanda teknolojinin en gelişmiş ürünlerini kullanan hastane yangın ve gaz algılama sistemi olarak da Maxlogic&Mavigard’ın Akıllı Adresli Yangın ve Gaz Algılama Sistemleri’ni tercih etmiştir. Mavili Elektronik tarafından üretilen ve güvenle kullanılan Maxlogic&Mavigard Akıllı Adresli Yangın ve Gaz Algılama Sistemleri’nin, uzaktan izleme ve kontrol sağlayan “Supervisor” yazılımı da yine NPİSTANBUL Beyin Hastanesi’nde kullanılmaktadır.

SUPERVISOR GRAFİKSEL İZLEME YAZILIMI

Supervisor yazılımı, Maxlogic&Mavigard akıllı adresli santrallere bağlı adresli cihazları, PC ortamında uzaktan izleme, kumanda etme, olay verilerini depolama gibi işlemleri sağlamaktadır. Supervisor yazılımı ile diğer marka sistemler de panel bazında izlenerek kontrol edilebilmektedir. Yazılım sayesinde yangın, hata veya diğer olayların projenin hangi binasından, binanın hangi katından ve kat planında hangi noktadan geldiği kolaylıkla görülebilmektedir.

7/24 Hastanenin yetkili personelleri tarafından da takip edilen yangın ve gaz algılama sistemleri aynı zamanda Supervisor yazılımıyla anlık veya günlük olarak önceden belirlenmiş mail adreslerine gönderilebilmektedir. Yine yazılım sayesinde yangın algılama sisteminde bulunan Akıllı Adresli Optik Duman Dedektörleri’nin kirlilik denetimi yapılabilmektedir.

HAVALANDIRMA KANALI ÖRNEK ALMA CİHAZI

NPİSTANBUL Hastanesi’nde havanın sürekli taze ve temiz olması açısından havalandırma sistemleri çok fazla kullanılmıştır. Bu cihazlar ortamdaki havalandırma kanallarına bağlanarak, yangının ilk emaresi olan dumanın havalandırma kanalları vasıtasıyla çekilip tespit edilememesinin önüne geçmektedir. Böylece yangının zamanında tespiti ve algılanması sağlanmaktadır.

OPTİK DUMAN DEDEKTÖRLERİ – SICAKLIK DEDEKTÖRLERİ – MULTİ DEDEKTÖRLER

Optik duman dedektörleri ışığın kırılma prensibine dayalı çalışan dedektörlerdir. EN 54-7 standartlarına uygun olarak imal edilirler. 7,5 metrelik alanlarda algılama yapacak şekilde projelendirmeleri gerekir.

Sıcaklık dedektörleri ortam sıcaklığındaki değişimi termistör ile algılayıp yorumlar. Dedektör, ortamda 1 dakika içinde 30°C değişme olduğunda ve/veya ortam sıcaklığı 60°C’ye ulaştığında termistör yardımıyla algılama yapar ve alınan analog değer elektronik devreler tarafından yorumlanarak yangın alarm sinyali oluşur. Sıcaklık dedektörleri EN 54-5 ve EN 54-17 standardına uygun imal edilmektedir.

Multisensör dedektörleri, hem optik duman algılama hücresine hem de sıcaklığa duyarlı termistöre sahiptir. Fotoelektrik duman hücresi, büyük partiküllü toz, sinek ve böcek gibi dış etkenlerden etkilenmeyen tasarıma sahiptir. EN 54-7, EN 54-5 ve EN 54-17 standardına uygun imal edilmektedir.

INPUT/ OUTPUT MODÜLLERİ ( I/O MODÜLLERİ ) VE KISA DEVRE İZOLATÖR MODÜLLERİ

Son yıllarda sıkça duyduğumuz “akıllı bina konsepti”; akıllı bina sistemlerinin kurulu olduğu ve bu sistemler sayesinde bize zaman, güven, hız ve konfor kazandıran evler ve yaşam alanlarıdır. Yeni nesil ev otomasyonu, uzaktan yönetim, algılama, güvenlik gibi çözümleri uyguladıkça binalarımız daha akıllı ve güvenli hale gelmektedir. NPİSTANBUL Hastanesi’nde, TS CEN/TS 54-14 Standardının 13. ve 14.2 maddelerinde yer alan koşulların yerine getirilmesi esas alınarak; basınçlandırma fanları, asansörler, duman damperleri, acil aydınlatma, klima sistemleri, springler, kelebek vanalar, MCC panoları, taze hava fanları ve yangın anında yangın senaryolarına uygun kontroller ve izlemeler yapılmaktadır. 125 Output Modülü ile kontrol, 130 İnput Modülü ile izleme yapılarak NPİSTANBUL Hastanesi’nin yangın sistemi akıllı bina konseptine uygun olarak diğer mekanik ve elektrik, elektronik sistemlere olan entegrasyonu sağlanmıştır. Kısa Devre İzolatör Modülü, kısa devre izolatörü cihazlarla birlikte istenilen aralıklarla (standarda göre max 32) kullanılarak olası bir kısa devre durumunda çevirimin tamamen devre dışı kalmasını önlemektedir.

İTFAİYECİ SAHA TELEFONU

Maxlogic itfaiyeci saha telefonu, yangın alarm santralinden farklı bir lokasyona uygulanarak sistem ile iletişime dâhil edilebilir. Acil bir durum anında ahize kaldırılarak hiçbir tuşlama gerektirmeden daha önce merkez olarak belirlenen numarayı otomatik olarak arayabilir. Böylelikle sahadaki itfaiyeci veya yetkili kişi merkez ile irtibat halinde kalabilir.

AKILLI ADRESLİ YANGIN ALARM SANTRALLERİ

NPİSTANBUL hastanesinde Maxlogic serisi santraller kullanılmıştır. EN54-2 ve EN54-4 standartlarına uygun tasarlanan, VIP haberleşme protokolü ile üstün çalışma performansı sunan santraller, 16 çevrime kadar genişleyebilen modüler yapısı ile 2032 adres kapasitesi sunar. Maxlogic adresli santrallerde yüksek seviyede güvenilirlik için mikroişlemci teknolojisi kullanılmaktadır. Santral üzerindeki 240x64 ışık şiddeti ayarlanabilir grafik LCD ekran ile yangın alarmı ve hata bilgisi detaylı olarak gösterilir.

SONUÇ

Başta hastaneler olmak üzere tüm yapılarda erken ve doğru algılamanın sağlanarak, gerekli uyarıların işitsel ve görsel olarak yapılması çok önemlidir. Algılama ve uyarıların yanı sıra mekanik sistemlerin de yönetimi ve takibi yangın algılama sistemlerinin vazgeçilmez parçasıdır. Tüm bu sistemlerin doğru tesis edilebilmesi için, projelendirme aşamasında ilgili yönetmelik ve standartların gereklilikleri yerine getirilmelidir. Acil durum senaryoları projelendirme aşamasında belirlenerek, uygulama aşamasında hiçbir konunun ucu açık bırakılmamalıdır. Ayrıca tesisatta kullanılan kabloların da ilgili standart ve yönetmeliklere uygun olması sistemin çalışma devamlılığı açısından önemlidir.

Sistemin çalışır halde tutulması için, teknik personel tarafından yapılan rutin bakımlar ve üretici firma tarafından yapılan üç aylık genel bakımların da aksatılmaması çok önemlidir.

Bu projede Mavili Elektronik yangın algılama sistemlerini tercih eden NP İSTANBUL Hastanesi Yönetimi’ne teşekkür ederiz.