Haziran 2017

Yangın Algılama ve Alarm Sistemlerinin Grafiksel Olarak İzlenmesi ile Uzaktan İzleme ve Kontrol Birimleri

Hatırlayacağınız üzere önceki bilgilendirmelerimizde;

• Yangın algılama ve alarm sistemleri ile ilgili ihtiyaçların belirlenmesi,

• Binada tesis edilecek sistemin tipinin belirlenmesi

• Algılayıcı tipleri ve bunların projelendirme esasları

• Yangın ihbar butonları ve uyarıcıların projelendirme esasları

• İzleme ve kontrol amaçlı kullanılan cihazlar

• Bölge denetim ve siren/flaşör kontrol amaçlı cihazlar ve kullanım alanları (Gerilim çıkışlı ve kontrollü cihazlar)

• Yangın algılama ve alarm sistemleri ile acil durum anons sistemleri yönetimi

• Yangın anında konfor ve duman egzoz havalandırma sistemlerinin yönetimi için kullanılan elektronik donanımlar ve yönetim yazılımları

• Kablo tipi doğrusal sıcaklık algılama yöntemi ve kullanım alanları

• Hassas duman algılaması amacı ile kullanılan aktif hava örneklemeli duman dedektörleri ve projelendirme esasları

• Patlayıcı ortamlarda yangın ve gaz algılama sistemlerinin projelendirilmesi, malzeme seçimi ve uygulanması

• Yangın algılama ve alarm sistemlerinde kullanılan kabloların seçimi, kablo tesisatları ve hat koruması

• Yangın algılama ve alarm sistemlerinde kullanılan yedek güç kaynakları ve hesaplamaları

• Gazlı söndürme sistemlerinde kullanılan algılama ve kontrol elemanları ile projelendirme esasları

• İtfaiyeci Acil Durum Telefonları ve Kontrol Cihazları ile Projelendirme Esasları

• Deniz taşıtlarında kullanılan yangın algılama ve alarm sistemleri

• Tesisat galerilerinde kullanılan yangın ve gaz algılama sistemleri

• Hastane binalarında yangın algılama ve alarm sistemleri

• Yangın algılama ve alarm sistemlerinin işletme ve bakım esasları

hakkında bilgileri aktarmıştık. Bu yayınımızda da "Yangın algılama ve alarm sistemlerinin grafiksel olarak izlenmesi ile uzaktan izleme ve kontrol birimleri" hakkında bilgileri sizlere aktaracağız.

Yangın algılama ve alarm sistemlerinin grafiksel olarak uzaktan izlenmesinin ihtiyacına dair gerekçeleri sıralayacak olursak;

- Kompleks yapılarda gerçek bir yangının alarm bilgileri ve sonrasındaki kontrol ve izleme ekipmanlarının durumlarının yangın alarm santralinden izlenmesi ve kontrolü son derece güçtür. Bir veya iki monitörden alarmların ve aktivasyonların grafiksel olarak izlenmesi, aynı zamanda gerekli kontrollerin yapılması kolaylık sağlamaktadır. Akıllı adresli yangın alarm santrallerinin adres bazına kadar grafiksel olarak izlenebilmesi ve kontrolü bu yöntem ile sağlanmaktadır.

- Aynı kampüs içerisindeki birden fazla binada tesis edilmiş olan yangın alarm sistemlerinin yangın / teknik merkezlerinden izlenerek yangın ya da arıza durumlarında en erken müdahale sağlanmaktadır. Üniversite ya da toplu konut kampüslerindeki binaların yangın / teknik merkezlerden izlenmesi, Organize Sanayi Bölgelerindeki fabrikaların yangın merkezlerinden izlenmesi örnek olarak gösterilebilir.

- Ülkemizde birçok il ve ilçede yapılanmaları olan aynı kurum ya da kuruluşa ait binaların bir ya da birden fazla merkezden izlenerek sistemlerin alarm, arıza ve kirlilik durumlarının sürekli denetlenebilir olması, bu sayede sistemlerin sürekliliğinin sağlanması ve işletme kolaylığı sağlanmaktadır.

- Diğer taraftan yerel itfaiye teşkilatları grafiksel izleme yöntemi sayesinde, tesis edilen yangın alarm sistemlerinin çalışır durumda olduğunun denetimi ile olası yangınlarda en kısa sürede haberdar olmaları ve erken müdahale imkanı sağlanabilmektedir. Yurtdışında yaygın şekilde kullanılan yangın haber alma merkezileri ülkemizde henüz kullanılır hale gelememiştir.

Oluşturulan yangın alarm santralleri networkü 16 farklı noktadan grafiksel olarak izlenebilir ve kontrol edilebilir.

Tek bir grafik izleme ile 64 adet santralden oluşan 1000 farklı networkun uzaktan izlenebilmesi ve kontrolü yapılabilir. Bilgisayar ortamında çizilen bina projelerinin resim formatı fark etmeksizin harita olarak sisteme aktarılabilir. Her cihaz için katmanlı gösterim yapılabilir. Yangın anında haritalar arası otomatik veya manuel olarak gezebilme imkanı vardır. Müdahale gerektiren durumlarda uzaktan komut gönderebilmektedir. Kullanıcı isteğine bağlı olarak yazılıma ait olay animasyonları, cihaz tarzları ve olay seslerini değiştirebilir.

Yangın ve hata durumlarını anlık veya belirlenen periyodlarda ilgili e-mail adreslerine veya kayıtlı GSM numaralarına otomatik olarak gönderebilir.

Sistemde meydana gelen her türlü olay kaydını tarih ve zaman bilgisi ile görüntüleme, filtreleme, yedekleme ve yazdırabilme mümkündür.

CCTV sistemi ile entegrasyon yapılabilir.

ONVIF entegrasyonu ile yangın algılama sistemi ONVIF tabanlı tüm güvenlik sistemleriyle yazılımsal olarak entegre çalışabilir.

Soft phone uygulaması sayesinde saha telefonları ve diğer yangın alarm santrallerindeki telefon modülleri ile iletişim kurabilme özelliği vardır.

Superviewer ve Superviewer Graph yazılımları ile yangın anında LAN'daki veya IP adresi tanımlanan uzak bilgisayarlara otomatik veya manuel bilgilendirme mesajı gönderilebilmek mümkündür.

Supervisor ile yangın alarm sisteminde oluşan yangın anında, programın kurulu olduğu bilgisayarın bağlı olduğu domaindeki tüm bilgisayarlara veya IP adresi girilen bir veya birden fazla bilgisayara uyarı mesajı gönderilebilir. Ayrıca Android cihazlar üzerinden yangın durumu grafiksel olarak izlenebilir ve kontrol edilebilir.

Superviewer Android yazılımı ile sistemde meydana gelen yangın olaylarının android telefonlar üzerinden grafiksel olarak izlenebilmesi ve kontrol edilebilmesi mümkündür.

Superviewer Graph ve Superviewer Android uygulamaları için filtreleme özelliği ile hangi ağa bağlı santralde meydana gelen yangın olayının hangi bilgisayarlara veya android cihazlara uyarı mesajı olarak gönderileceğinin seçilebilmesi mümkündür.

Maxlogic adresli santrallere bağlı cihazların kirlilik denetimi uzaktan yaptırabilme sayesinde bakım ve işletme kolaylığı sağlanmaktadır.

Yangın alarm sistemleriyle yakın mesafelerde RS-232 veya RS-485 modülü üzerinden kablolu olarak, uzak mesafelerde ise GPRS ve TCP/IP modülü üzerinde kablosuz olarak haberleşme seçenekleri vardır.

Birbirine network bağlı santralleri izlemek için GCU modülü seçeneği veya tek santralli sistemleri izlemek için SGC modülü seçeneği vardır.

10 farklı kullanıcı tanımlanabilmektedir.

Ağ arayüzü özelliği ile santral bazlı olarak olay iletimlerinin sınırlandırılabilmesi, hangi santralden gelen hangi olayların Supervisor üzerinden izleneceğinin seçilebilmesi seçilebilmektedir.

Vortex 4-20 mA gaz alarm panellerin Supervisor üzerinden izlenebilmesi ve kontrol edilebilmesi sağlanabilmektedir.

Vortex 4-20 mA gaz alarm panellerine ait girişleri/çıkışları, bağlı bulunan cihazları, tedarikçi adı, dedektör tipi, birimi, gaz alarm seviyesi, mahal bilgisi gibi özelliklerin Supervisor üzerinden görüntülenmesi ve panele ait siren çıkışları, hata olayları veya dedektörlerin devre dışı bırakılabilmesi, panele reset komutunun yollanabilmesi sağlanabilir.

Akıllı adresli yangın algılama sistemlerindeki yangın, hata olaylarının yanı sıra aynı zamanda damper kontrol panellerinin, grafiksel olarak izlenmesine ve kumanda edilebilmesi Supervisor Enterpise yazılımı ile sağlanabilmektedir.

Değerli Çözüm Ortağımız,

Bu aylık bu kadar, önümüzdeki yayınımızda, Otellerde yangın algılama ve alarm sistemlerinin projelendirme ve uygulama esasları hakkında sizleri bilgilendireceğiz. Sorularınız ve merak ettiğiniz konularda bizleri arayabileceğinizi hatırlatır, çalışmalarınızda başarılar dileriz.

Saygılarımızla...