Hatay 750 Yataklı Devlet Hastanesi 2015 yılında ülkemizde inşa edilen en büyük hastanelerden biridir. 139.798 m2 arazi üzerine inşa edilen bu hastane 6 katlı ve 11 blokludur. Bünyesinde 15 adet diyaliz yatağı, 28 adet ameliyathane masası, 8 adet kuvöz, 58 adet acil yatak, 97 adet yoğun bakım yatağı bulundurmaktadır.

 

Hatay 750 Yataklı Devlet Hastanesinde Maxlogic serisi akıllı adresli yangın alarm santralleri kullanılmıştır. Toplamda 6 adet santral network olarak çalışmaktadır. Bu santraller bilgisayar üzerinden Supervisor grafiksel izleme ve yönetim yazılımı izlenmekte ve kontrol edilmektedir. 4 adet Santralimize; 5386 adet dedektör (optik, ısı ve multi), 220 adet yangın ihbar butonu, 94 adet 1'li modül (kontak izleme modülü ve röle kontrol modülü), 51 adet 8'li modül (kontak izleme modülü, röle kontrol modülü ve siren kontrol modülü) olmak üzere toplam 6108 adres bağlı bulunmaktadır.

Bu tarz nitelikli binalarda sistemlerin bir bütün halinde çalışması ve tepki vermesi, yangın veya doğal afet esnasında belli senaryoların uygulanması, can ve mal güvenliğinin korunması açısından son derece önemlidir. Yangın ve Gaz Algılama Sistemleri bu tarz uygulamalarda bütün sistemleri izleyen ve kontrol eden, senaryoyu işleten ana sisteme dönüşmektedir. Bunları da modüller (kontak izleme ve röle kontrol) vasıtasıyla yapmaktadır.

Hatay 750 Yataklı Devlet Hastanesinde bu doğrultuda projeler incelenmiş ve eksik olan noktalar tespit edilerek tarafımızca düzeltilmiştir. Senaryo gereği, sistemimiz tarafından modüller vasıtasıyla aşağıda sıraladığımız sistemler izlenmekte ve kontrol edilmektedir;

• Sprinkler sistemi devrede bilgisi

• Basınçlandırma fanları açık / kapalı bilgisi ve kontrol edilmesi

• Duman damperleri açık / kapalı bilgisi ve kontrol edilmesi

• Acil anons sistemi kontrolü

• Asansör ve elektronik kapıların kontrolü

• Klima santrallerinin kontrolü

Hatay 750 Yataklı Devlet Hastanesi’nin yapımında katkısı bulunan Altındağ İnşaat ve Meytek Group’a firmamız ürünlerini tercih ettikleri için teşekkür ederiz.