TOKİ ve Emlak Konut GYO güvencesiyle, Bahçeşehir’in karşısında 95.000m2 arsa üzerinde TEM Otoyolunun yanı başında Küçükçekmece Gölü manzarasıyla konumlandırılan Göl Panorama Evleri 1.431 konut ve 40 ticari üniteden oluşuyor.

10 Blokta yaklaşık 4300 kişinin yaşamasının planlandığı bir projede yangın anında insanlar arasında panik oluşturmadan binalardan sevkini sağlamak iyi tasarlanmış bir yangın algılama ve ihbar sistemi ile birlikte yangın anında devreye girecek mekanik aksamı gerektirmektedir.

Göl Panorama projesinde Yangın Algılama ve İhbar Sistemi Maxlogic Akıllı Adresli Yangın Algılama Panelleri ve bu panellere bağlı sistem cihazlarından oluşmaktadır;

• Yangın algılama için EN54 Standartlarına uygun olarak üretilmiş Duman Dedektörü, Isı Dedektörü, Multisensör Dedektör (Duman + Isı) kullanılmıştır.

• Manuel alarm için yangın alarm butonları tercih edilmiştir.

• Sulu söndürme sisteminin katlardaki spring hatları üzerinde bulunan kelebek vana ve flow switchlerin yangın alarm paneli tarafından izlenmesi için izleme modülleri kullanılmıştır.

• Yangın anında insanların kat koridorlarında bulunan flaşörlü sirenler, daire yatak odalarında soket altı siren ve bina anons sistemi ile uyarılması tasarlanmıştır. Uyuyan insanların uyandırılması için yatak odalarında Maxlogic Akıllı Adresli Çevrimden Beslemeli Soket Altı Siren tercih edilmiştir. Bu sayede ortamda min. 75 dB(A) ses seviyesi yakalanmıştır. Soket Altı Siren yangın anında sadece algılamanın yapıldığı bölgeye uyarı yapabildiği gibi senaryoya uygun olarak diğer Soket Altı Sirenlerin de devreye girerek yangın uyarısını yapması sağlanabilmektedir.

• Yangın esnasında ilgili yangın bölgesine hitap eden duman egzoz fanı çalıştırılması için röle kontrol modülleri ile panel entegrasyonu sağlanmış ayrıca çalışma bilgisi izleme modülleri aracılığı ile panel hafızasında kayıt altına alınmıştır.

• Kat duman damperlerine yangın esnasında röle kontrol modülleri aracılığı ile açılma komutu verilerek duman tahliyesi sağlanmış, ayrıca damper konum durum bilgisi kontak izleme modülleri aracılığı ile panel hafızasında kayıt altına alınmıştır.

• Teknik mahallerde “Hava Örneklemeli Sistem” sayesinde anlık olarak yangın durumu analiz edilerek oluşabilecek beklenmedik yangın durumları için hızlı algılama sağlanmıştır.

• Yangın algılama sisteminin devreye girmesiyle birlikte asansörlerin de acil çıkış katına yönlendirilmesi ve kapıları açılarak devre dışı kalması için röle kontrol modülleri aracılığı ile asansör panosuna kontak verilmiştir. Ayrıca acil çıkış katında herhangi bir yangın algılanması durumunda asansörün acil çıkış katı yerine alternatif çıkış katına yönlendirilmesi için de gerekli kontaklar verilmiştir. Deprem anında asansörlerin en yakın katta durması için gerekli kontaklar verilerek deprem için gerekli tedbir alınmıştır.

• Supervisor Grafiksel İzleme ve Kontrol Yazılımı, Maxlogic&Mavigard akıllı adresli santrallerin bulunduğu sistemlerin PC ortamında uzaktan izleme, kontrol, olay kayıtlarının depolaması ve IP/CCTV entegrasyonu gibi işlemlerin rahatça yapılmasına olanak sağlamaktadır. Supervisor yazılımının grafik ekranı üzerinde yangın, hata veya diğer olayların hangi bloktan, bloğun kaçıncı katından ve kat üzerinde hangi adresteki cihazdan geldiği kolaylıkla izlenebilmekte, yetki seviyesine göre müdahale yapılabilmektedir. Yazılım sayesinde yangına müdahale hızını ve müdahale edilecek olan mahalin doğruluğunu arttırarak oluşabilecek zararların en aza indirilmesinde büyük avantaj sağlanmaktadır.

Hayati önem taşıyan yangın algılama ve alarm sisteminin aktif halde tutulması için, teknik personel tarafından yapılan rutin bakımlar ve yetkili servis tarafından yapılan genel bakımların aksatılmaması oldukça önemlidir.