Asya ve Avrupa kıtalarını İstanbul Boğazı’nda birbirine bağlayan ikinci köprüdür. Köprü Anadolu yakasındaki Kavacık ile Avrupa yakasındaki Hisarüstü mevkilerini birleştirmektedir. Bu köprü, ilk yapılan Boğaziçi Köprüsü’nün 5km kuzeyinde bulunmaktadır. 9 Mayıs 1985 tarihinde temeli atılan bu ikinci köprü iki buçuk yıl gibi kısa bir sürede bitirilerek 4 Temmuz 1988 yılında kısmen trafiğe açılmıştır.

İki ayağı arasındaki uzaklık 1090m olan Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, dünyadaki asma köprüler arasında 6. sırada yer almaktadır. Köprü deniz seviyesinden 64m yükseklikte bulunmaktadır. Bu mesafe milletlerarası denizcilik standartlarına uygundur. Kulelerinin zemin seviyesinden yüksekliği 110mdir. Köprü; Anadolu Yakasında Kanlıca-Çamlıca, Gebze-Sakarya güzergâhı ile Avrupa yakasında Hisarüstü Kâğıthane, Alibeyköy, Küçükköy ve Mahmutbey’den geçip E-5 karayoluna bağlanan güzergâh üzerinde bulunmaktadır. Her ana kablo; 32 adet halat grubu ile dört adet ek gergi halatından meydana gelmiştir. Her halatta 504 adet, ek halatlarda 288 adet çelik tel bulunmaktadır. Teller, galvanizli yüksek dirençli çeliktir. Askı halatlarının çapı 76mm ve kopma mukavemeti 370 tondur. Toplam genişliği 39,40m olup, her iki yönde ikişer şeridi ağır vâsıta trafiğe, iki şeridi hafif vâsıtalara ayrılmıştır. Köprünün Avrupa yakasından girişinde 16 gişe bulunmaktadır. Kenarlarda yaya yolları da yapılmıştır.

Günlük araç geçiş sayısının yüzbinleri bulduğu bir köprüde nasıl ki kullanılan kablolar, çekme halatları vb. özenle kontrol edilip bakımı sürekli hale getirildiyse; yangın ve gaz algılama teknolojisi olarak da Mavili Elektronik’in 30 yılı aşkın bilgi birikimi, tecrübe ve teknolojisi ile güvenlik sağlanmıştır.

FSM Köprüsü’nde Anadolu yakasında bulunan Kavacık Polis Koruma Merkezi’nde Asya Güney Kule’de, Avrupa Güney Kule’de, FSM Bakım Onarım Baş Mühendisliği İşletme Müdürlüğü İdari Merkezi’nde ve FSM köprüsü Bakım Onarım Başmühendisliği Ana Kontrol Merkezi’nde (HGS Binası) olacak şekilde toplam 5 noktada Maxlogic Akıllı Adresli Yangın Algılama Paneli bulunmaktadır.

Paneller arası haberleşme fiber optik kablolar ve panel girişlerinde fiber optik dönüştürücüler ile sağlanmaktadır. Ayrıca projede üç ayrı noktada Maxlogic Supervisor Grafiksel İzleme Yazılımı da kullanılmaktadır. Yazılım; Maxlogic serisi adresli santrallerin (noktasal bazlı) ve/veya diğer marka panellerin (panel bazlı) PC ortamında uzaktan izlenmesi, kumanda edilmesi, olay verilerinin depolanmasını sağlayan özel bir programdır. Bu projede kullanılan Maxlogic Akıllı Adresli Yangın Algılama Santralleri ile Maxlogic Supervisor Yazılımı RS-485 protokolü ile haberleşmektedir. FSM Köprüsü Bakım Onarım Baş Mühendisliği’nce yönetilen Supervisor Yazılımı ile yangının ilk saniyelerinde ortaya çıkan emareleri yerinde ve zamanında tespit etmek mümkün kılınmıştır. Doğru mühendislik hesapları ile dedektör, siren ve butonların projelendirilmesi gerçekleştirilmiştir. Programın çalıştırıldığı ana bilgisayarın dışında diğer bilgisayarlara da Pop-Up mesajlarla bilgi verilerek köprü güvenliği 7/24 sağlanmaktadır.

FSM Köprüsü’nde TS CEN/TS 54-14 Standardının 13. ve 14.2 Maddelerinde diğer yangından korunma sistemlerinin çalıştırılması kapsamı maddelerinde yer alan koşulların yerine getirilmesi esas alınarak yangın senaryolarına uygun kontroller ve izlemeler yapılmaktadır. Output modülü ile kontrol ve input modülü ile izleme yapılarak, FSM köprüsü idari binasında yangın algılama sisteminin akıllı bina konseptine uygun olarak diğer mekanik ve elektrik, elektronik sistemlere entegrasyonu sağlanmıştır.

Köprü üzerindeki yaya yolları üzerinde bulunan kapakların açıldığında bilgi alabilmek adına input modüller tercih edilmiştir. Köprünün Avrupa ve Asya ayakları arasındaki bu uzun kablo mesafelerine rağmen yangın algılama sisteminin en iyi şekilde çalışması için Fiber Optik altyapılarının desteği alınmış, Fiber Dönüştürücülerin devreye alımı Mavili Elektronik tarafından gerçekleştirilmiştir.

FSM Köprüsü’nde Maxlogic serisi akıllı adresli paneller kullanılmıştır. EN54-2 ve EN54-4 standartlarına uygun tasarlanan ve VIP haberleşme protokolü sayesinde üstün çalışma performansı sunan bu santraller mikroişlemci teknolojisi ile üretilmiştir.

Sonuç olarak; çalışmaların son derece titizlik ve itina ile yürütüldüğü FSM Köprüsü’nde yangın algılama sistemleri profesyonel ve tecrübeli kadrosuyla Mavili Elektronik tarafından gerçekleştirilmiştir.