Erciyes Üniversitesi bugün toplam 19 fakülte, 1 yüksekokul, 2 meslek yüksekokulu, 7 enstitü, 6 bölüm, 39 araştırma merkezi ve 1350 yataklı gelişmiş bir uygulama hastanesi ile Kayseri’de hizmet vermektedir. Gevher Nesibe Hastanesi'ne ek olarak Kalp ve Damar Hastalıkları Hastanesi, Organ Nakli ve Diyaliz Hastanesi, Onkoloji Hastanesi, Çocuk Hastanesi ve Kemik İliği Nakil ve Kök Hücre Tedavi Merkezi bölgenin en önemli sağlık kuruluşlarıdır.

Üniversiteler yaygın ve yoğun kullanımlı birçok alana sahiptir, ülkemizin eski ve geniş üniversitelerinden biri olan Erciyes Üniversitesi’nin yangın algılama sisteminde otuzun üzerinde binada Maxlogic&Mavigard markalı ürünler tercih edilmiştir.

Üniversitenin, Eczacılık Fakültesi, Organ Nakli Hastanesi, Eğitim Fakültesi, Hematoloji-Onkoloji Hastanesi, Sağlık Uygulama Araştırma Merkezleri Hastanesi, Bilgi İşlem Merkezi, Spor Hekimliği, Diş Hekimliği, Senato ve Konferans Salonu, Hukuk Fakültesi, Veteriner Fakültesi, Çene Cerrahisi Hastanesi, Çocuk Hastanesi, İzzet Bayraktar MYO, Turizm Fakültesi, Uygulama Oteli gibi birçok binasında Maxlogic&Mavigard markalı yangın ve gaz algılama ürünleri mevcuttur. Sistemlerde 30’un üzerinde santral, 3.000’den fazla dedektör mevcuttur ve bu sistemler uzaktan izleme yazılımı ile sürekli takip edilmektedir.

Binalarda kullanılacak dedektör ve butonlar TS CEN/TS 54-14 standardının "6.4 Dedektörlerin ve alarm butonlarının seçilmesi" maddesine göre seçilmiş ve yerleşimleri de yine aynı standardın "6.5 Dedektörlerin ve alarm butonlarının yer seçimi ve aralıkları" ve "A.6.4 Dedektörlerin ve alarm butonlarının yer seçimi ve aralıkları" maddelerine uygun olarak yapılmıştır.

Yangın algılama sistemlerinin en önemli parçalarından biri olan sesli ve görsel uyarı cihazlarının seçimi ve yerleşimi için TS CEN/TS 54-14 standardının "6.6 Alarm sistemleri ve cihazları" ve "A.6.5 Alarm sistemleri ve cihazları" maddeleri göz önüne alınmıştır.

Erciyes Üniversitesi’ndeki Maxlogic & Mavigard yangın algılama ve alarm sistemleri firmamız teknik servis personelleri ve bölgedeki Yetkili Teknik Servis personelleri tarafından devreye alınmış, yangın senaryosunda yer alan bütün fonksiyonlar işler halde teslim edilmiş ve gerekli eğitimler verilmiştir. Sistemin işletilmesi üniversite yönetimince görevlendirilmiş teknik personeller tarafından yürütülmektedir.

Üniversiteler gibi sürekli yaşayan binalara sahip yerleşimlerde erken ve doğru algılamanın sağlanarak, gerekli uyarıların işitsel ve görsel olarak yapılması çok önemlidir. Algılama ve uyarıların yanı sıra mekanik sistemlerin yönetimi ve takibi yangın algılama sistemlerinin vazgeçilmez parçasıdır. Yangın çıkma ihtimali bulunan altyapı, kablo galerileri gibi alanların da dâhil olduğu tüm bölgelerin, gerekli algılama elemanları ile tesis edilmesi gerekir. Projelendirme aşamasından başlayarak ilgili yönetmelik ve standartların gereklilikleri yerine getirilmelidir. Ayrıca, acil durum senaryoları projelendirme aşamasında belirlenerek, uygulama aşamasında hiçbir konunun ucu açık bırakılmamalıdır. Ayrıca tesisatta kullanılan kabloların da ilgili standart ve yönetmeliklere uygun olması sistemin çalışma devamlılığı açısından önemlidir.

Sistemin çalışır halde tutulması için, yetkili teknik personel tarafından yapılması gereken rutin bakımların aksatılmamasına dikkat edilmelidir. Erciyes Üniversitesi yangın ve gaz algılama sistemlerinin projelendirme, uygulama ve test devreye alma aşamalarında, çözüm ortağı olarak çalıştığımız, bayimiz ve yetkili teknik servisimiz olan Kutup Elektroniğe ve üniversitenin inşaat emlak bölümündeki yetkililere, markalarımız Maxlogic & Mavigard’ı tercih ettikleri için teşekkür ederiz.