DENİZLİ BELEDİYESİ ŞEHİRLERARASI OTOBÜS TERMİNALİ YANGIN ALGILAMA VE ALARM SİSTEMİ İLE KAPALI PARK ALANLARI KARBONMONOKSİT ALGILAMA VE HAVALANDIRMA KONTROL SİSTEMLERİ UYGULAMASI

Mavili Elektronik A.Ş. 27 yıllık mesleki bilgi ve birikiminin yanı sıra ulusal ve uluslararası standartlarla uygun ürünleri ile Ülkemizde ve Dünyanın birçok ülkesinde nitelikli binalarda güvenli yaşam koşullarının sağlanması için hizmetler sunmaya devam ediyor. Son olarak Denizli Belediyesi Şehirlerarası Otobüs Terminali yangın algılama ve alarm sistemi ile kapalı otopark alanları karbon monoksit algılama ve havalandırma kontrol sistemleri uygulaması Ege Bölge Müdürlüğümüz tarafından gerçekleştirildi. Toplamda 30 bin metrekare kapalı alana sahip terminal, yerin altına 3 kat olacak şekilde inşa edildi.

Ayrıca bu tesisin ikinci etabı olarak çeşitli amaçlarda kullanılmak üzere 15 katlı iş merkezi de inşa ediliyor. Terminalin 1.bodrum katında il içi gelen - giden yolcu peronları ve şehirlerarası gelen yolcu peronları, zemin katta şehirlerarası gelen-giden yolcu peronları ile bilet satış yerleri ve alışveriş mekânları bulunuyor. 1. kat ise yeme içme ve peyzaj alanı olarak tasarlandı.

Günün 24 saati kullanıma açık olan terminalde yüzlerce araç ve binlerce insanın giriş ve çıkışı sağlanacak olup, olası bir yangın durumunun erken tespitine bağlı olarak, gerekli uyarıların yapılması, yönlendirme ve bilgilendirme anonslarının yönetilmesi, geçiş kapılarının kontrolü, asansörlerin ve yürüyen merdivenlerin konumlandırılması bu yapı için son derece önem arz etmektedir. Bunun yanı sıra araçların bulunduğu kapalı alanlarda, zehirleyici gaz oranının belirli seviyelere ulaşması durumunda havalandırma sisteminin yönetimi de insanların can güvenliği açısından en önemli konuların başında gelmektedir. Yangın tespiti, zehirleyici gaz tespiti ve bunlara bağlı olarak kontrol ve uyarıların yapılmasına ilişkin projelerde yer alan donanımlar firmamız maxlogic serisi ürünleri seçilerek uygulanmıştır.

Toplamda 5 adet maxlogic serisi santral ağ üzerinde birbiriyle haberleşmekte olup, GCU (Veri yolu kontrol ünitesi) ile de Supervisör Grafik İzleme ve Yönetim Yazılımı ile bu ağ üzerindeki tüm santraller ve uç birimler izlenmekte ve kontrol edilmektedir. 489 adet optik duman, 1041 adet sıcaklık ve 32 adet multisensörden oluşan maxlogic serisi dedektörler ile yangının erken algılanması sağlanmaktadır. Ayrıca kullanılan röle modülleri, kontak izleme modülleri ve siren kontrol modülleri ile de sebep sonuç senaryolarına bağlı gerekli kontroller ve izlemeler gerçekleştirilmektedir.

Ayrıca her bölge için yangın uyarısı havalandırma sistemi kontrol ünitelerine iletilmekte olup, bu sinyal ile havalandırma sistemlerinin maksimum seviyede çalışması sağlanmaktadır. Seçim süreçlerinde firmamızı ve uluslararası standartlara sahip Maxlogic serisi ürünlerimizi tercih eden Elektrik Yüklenici firması Met Mühendislik A.Ş. yetkililerine ve Denizli Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı Elektrik Kontrol birimine teşekkür ederiz.