Havalandırma Sistemleri Damperlerinin Yangın Alarm Sistemleri Tarafından Kontrolü

ÖZCAN UĞURLU

Yangın esnasında havalandırma sistemlerinin kontrol edilmesi, olası zehirlenmeleri ve yangın etkilerinin yayılımını engellemek açısından önemlidir. Havalandırma sistemlerinin en önemli parçaları olan; yangın-duman damperleri ve duman kontrol damperlerinin yönetilmesi işlemi, yangın alarm sistemi tarafından gerçekleştirilmektedir.

Gösterim: 1973
Ayrıntılar

Yangın Durumunda Acil Anons Sistemi Entegrasyonu

İpek Yavuz Konak

Günümüzde şehirlerdeki yoğun nüfus ve gelişen teknoloji ile birlikte yüksek katlı binaların sayısı hızla artmaktadır. Binaların kat sayısı ve nüfus yoğunluğu arttıkça, yangın gibi acil bir durumda binadaki kişilerin can güvenliğini sağlamak için elektrik ve mekanik sistemlerin koordineli bir şekilde çalışması gerekir.

Gösterim: 905
Ayrıntılar

Yangın Durumunda Duman Kontrolü Nasıl Yapılır?

İpek Yavuz Konak

Artan nüfus ve gelişen teknolojiyle birlikte, özellikle büyük şehirlerde yüksek katlı birçok bina inşa edilmektedir. Bu binalarda başta kamera, havalandırma ve yangın algılama sistemleri olmak üzere birçok elektriksel ve mekanik sistem bulunmaktadır. Yangın, deprem vb. acil durumlarda binadaki mevcut sistemlerin entegre bir şekilde çalışması, can ve mal kaybını en aza indirgemede önemli rol oynar.

Gösterim: 879
Ayrıntılar