1953 yılında faaliyete başlayan Bilim İlaç, ilaç sanayi alanında üretim ve pazarlama faaliyeti gösteren %100 Türk sermayeli bir şirkettir. Bilim İlaç, üretimini iki ayrı tesiste gerçekleştirmektedir. Almanya Sağlık Bakanlığı onaylı “Bilim Çerkezköy”, Türkiye'nin en önemli penisilin üretim tesislerinden biridir. İngiltere Sağlık Bakanlığı onaylı “Bilim Gebze” ise; Türkiye’nin en büyük, en yeni ve çevreye en duyarlı ilaç üretim tesisidir.

51.500m² kapalı alanıyla, üretim formuna göre Türkiye'deki en büyük ilaç üretim tesisi olan Bilim Gebze’nin yapımı 120Milyon Euro'ya mal olmuştur. Yılda 250 milyon kutu üretim kapasitesi ile Türk ilaç sektörü ihtiyacının %13’ünü üretecek güce sahip Bilim Gebze, Avrupa'nın da en büyük tesisleri arasında olup, Amerika FDA standartlarına göre inşa edilmiştir.

Bilim İlaç, üretimde ve sağlıkta gösterdiği hassasiyeti tesisin can ve mal güvenliğini sağlamada da göstererek, yangın ve gaz algılama sistemlerinde Mavili Elektronik A.Ş. üretimi olan Maxlogic ve Mavigard marka ürünleri tercih etmiştir. Bilim İlaç’ın Gebze’de kurduğu yeni fabrikasında asansörler, jet fanlar, taze hava fanları, damperler, kelebek vanalar, akış anahtarları gibi pek çok sistem, yangın senaryolarına uygun olacak şekilde yangın algılama sistemlerine entegre edilmiştir.

Projede kullanılan; Maxlogic serisi santral ve tekrarlayıcı paneller, kısa devre izolatörlü optik duman dedektörleri, kısa devre izolatörlü multisensör dedektörleri, kısa devre izolatörlü yangın ihbar butonları, flaşörlü sirenler, mekanik sistemlere entegrasyon için kullanılan giriş-çıkış modülleri (I/O modülleri) ve SMPS güç kaynakları ile yüksek kalitede algılama, hassasiyet ve kararlılık sağlanmıştır.

Yangın algılama santraline gelen kablolar son derece nizami şekilde gruplandırılarak, çevrim, siren ve güç besleme hatları birbirinden izole edilmiş, böylece manyetik alan etkileri en aza indirgenmiştir. Sistem odasındaki ana santral ile güvenlik noktasındaki tekrarlama paneli arasından çevrim hattı Controller Area Network (CAN) protokolü ile çift yönlü haberleşme sağlanarak iki santral arasındaki bilgi alış verişi kesintisiz ve hatasız olarak gerçekleştirilmektedir. Böylece sistem odasındaki ana santralden gelen bilgiler tekrarlayıcı panele aktarılmakta ve yönetilebilmektedir.

Bilim İlaç Gebze tesislerinde MCC panoları, acil anons sistemleri, taze hava fanları, Access kontrol sistemleri, FM 200 gazlı söndürme sistemleri, Maxlogic serisi giriş - çıkış modülleri (I/O modülleri) ile sistemlere entegre edilmiştir.

1987’den bu yana yangın ve gaz algılama konusunda hizmet veren ve bu konuda uzmanlaşan Mavili Elektronik A.Ş.’yi tercih eden, can ve mal güvenliğini sağlamada Maxlogic ve Mavigard markalarına güvenen Bilim İlaç yönetimine teşekkür ederiz.