Kentselleşme ile birlikte çok sayıda insanın ikamet edebileceği yüksek katlı bina projelerinin sayısı giderek artmaktadır. Yapı yüksekliğinin artması ve kalabalık bir nüfus bulundurması sebebiyle bu tarz mahallerin yangın tehlikesi karşısında alması gereken önlemler hayati önem taşımaktadır. Yangın anında yaşanılan panik, yangın kadar büyük tehlike oluşturabilmektedir. Bu nedenle, yüksek yapılarda yangın algılama sisteminin tasarlanması, senaryoların kurgulanması ve doğru uygulanması oldukça önemlidir.

Bursa'nın Ertuğrul bölgesinde bulunan Biaport Özlüce, 3 bloktan ve 230 daireden oluşmaktadır. Konutlar haricinde; sosyal alanlar, ticari alanlar ve kapalı otopark alanı bulunduran bu proje, Maxlogic ve Mavigard marka yangın ve gaz algılama sistemleri tarafından korunmaktadır. Olası bir yangında konut sakinlerinin can güvenliği düşünülerek erken algılamayı sağlayacak ve algılama sonrasında acil durum senaryolarına göre mekanik sistemleri yönetecek özellikte gerekli donanımlar ve yönetim yazılımı tesis edilmiş ve işler hale getirilmiştir.

3 bloktan oluşan projede 3 adet yangın alarm santrali ve 24 saat güvenlik personelinin bulunduğu güvenlik odasında 1 adet tekrarlama paneli tesis edilmiştir. Tüm santraller ve tekrarlama paneli network haberleşmektedir. Herhangi bir panelden tüm panellerin izlemesi ve komuta edilmesi sağlanmıştır. Ayrıca kapalı otopark alanında da akıllı adresli sistem üzerinden de izlenebilen 1 adet karbonmonoksit gaz algılama paneli tesis edilmiştir. Mahallerin özelliğine göre duman, ısı veya multi sensörlü algılayıcılar, ihbar butonları ve gaz dedektörleri ile ortak mahallerin yangın ve gaz algılaması yapılmıştır.

Projede kullanılan bütün cihazlar Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik ve TS CEN/TS 54-14 Standardı maddelerine uygun şekilde tesis edilmiştir. Ticari alanlarda dönemsel olarak yenileme çalışmaları yapılmakta olduğundan her bir ticari alan için bir adet bölge denetim modülü kullanılmıştır. Böylelikle ticari alan içerisinde uzun süreli tadilat yapıldığında sadece ilgili dükkân devre dışı kalacak ve sistemin kalanı çalışmasına devam edebilecektir. Panelde ise olası bir ihbar geldiğinde dükkân, ismi ile görülebilecektir.

Yangın algılama sistemlerinin en önemli elemanlarından biri olan sesli ve görsel uyarı cihazlarının seçimi ve yerleşimi için de TS CEN/TS 54-14 standardının “6.6 Alarm sistemleri ve cihazları” ve “A.6.5 Alarm sistemleri ve cihazları” maddeleri göz önüne alınmıştır.

Asansörlerin yangın ve deprem anında davranışları TS EN 81-73 standardı ve Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmeliğin 62. Maddesinde tarif edilmiştir. Buna göre; yangın anında, asansörler acil çıkış katına gidecek (genelde zemin kat olmakta), yangın acil çıkış katında ise bu durumda asansörler alternatif çıkış katına gidecektir. Deprem anında ise asansörler en yakın durakta duracaktır. Bu işlevleri yerine getirmek üzere asansör kumanda panolarında üç ayrı giriş bulunmaktadır (1. Giriş: acil çıkış katına git, 2. Giriş: alternatif çıkış katına git, 3. Giriş: en yakın durakta dur). Dolayısıyla yangın alarm sisteminin her asansör için üç adet röle çıkışı üretmesi ve sebep sonuç ilişkilerinin yazılımdan bu durumlara uygun olarak programlanması gerekmektedir. Bu yönetmelik ve standartlara uygun olarak asansörlerin gerekli senaryoları yerine getirebilmesi için her bir asansörün kumanda panosu ile 3 adet röle modülü irtibatlandırılmıştır.

Binadaki sulu söndürme sistemine ait akış anahtarları ve kelebek vanalar da izlenmektedir. Duman damperleri, asansörler, duman egzoz fanları, merdiven basınçlandırma fanları ise yangın algılama santrali tarafından kontrol edilmektedir. Ayrıca kapalı otoparkta bulunan jet fan havalandırma sistemi hem karbonmonoksit algılaması hem de yangın algılaması yapmaktadır. Dedektörler, butonlar ve sulu söndürme sisteminden gelen akış bilgileri yangın senaryosunun devreye girmesini sağlayacak yangın bilgisi olarak programlanmıştır. İzlenebilir kelebek vanalardan gelen bilgiler ise bilgi olarak santral üzerinden görüntülenebilmektedir. Otoparklarda bulunan karbonmonoksit gaz algılama sistemi ise bölgesel olarak jet fanları çalıştırılarak gazın tahliyesini sağlamaktadır.

Otoparklarda kurulan CO gaz santrali ve CO gaz dedektörleri mekanik projeler incelenerek, yeniden dizayn edilmiştir. Jet Fanların emiş bölgelerine göre yeni bir kablolama projesi hazırlanmıştır. Böylece jet fanın koruma alanındaki detektörden gelen bilgiye göre sadece ilgili jet fanlara komut verilmekte, duman tahliyesi sağlanmaktadır.

Özlüce Biaport projesinde Mavili Elektronik tarafından devreye alınan yangın algılama sistemleri, yangın senaryolarına uygun halde ve bütün fonksiyonları işler şekilde Özçeliksan İnşaat’a teslim edilmiştir. Site yönetimi tarafından atanan teknik personellere sistemin kullanımı hakkında ve acil durumlarda gerekli müdahalede bulunabilmeleri için gerekli eğitimler verilmiştir.

Sistemin çalışır halde tutulması için, teknik personel tarafından yapılan rutin bakımlar ve üretici firma tarafından yapılan üç aylık genel bakımların da aksatılmaması çok önemlidir. Mavili Elektronik olarak; firmamızın ve uluslararası standartlara sahip ürünlerimizin tercih edilmesinden dolayı gurur duymaktayız.