Oteller ve Tatil köyleri çok sayıda insanı aynı anda konuk eden işletmelerdir. Olası bir yangını kısa sürede algılayıp, çok sayıda insanın güvenli bir biçimde tahliye edilmesi bu yapılarda oldukça önemlidir. Güvenli tahliye işleminin gerçekleşebilmesi standartlara uygun projelendirme, uygulama, ürün kullanımı ve işletme ile gerçekleştirilebilir.

360,000 m2'lik bir arazi üzerinde kurulan ve içerisinde alışveriş merkezi, market, kafeterya, restoran sağlık merkezi gibi sosyal alanları da barındıran Yalova Armutlu Tatil Köyü’nde de standart ve yönetmeliklere uygun olarak yangın algılama sistemi kurulması ve işletilmesi sağlanmıştır.

Yalova Armutlu Tatil Köyü, Mavili Elektronik A.Ş. tarafından ileri teknoloji kullanılarak üretilen Maxlogic & Mavigard marka yangın ve gaz algılama sistemleri ile korunmaktadır. Yangını en kısa sürede algılayarak acil durum senaryolarına göre mekanik ve elektrik sistemleri yönetecek kapsamlı bir projelendirme gerçekleştirilmiştir. Projelendirme işlemlerinde “Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik” ve “TS CEN/TS 54-14” standardı ön plana alınmıştır.

Binalarda kullanılacak dedektör ve butonlar TS CEN/TS 54-14 standardının “6.4 Dedektörlerin ve alarm butonlarının seçilmesi” maddesine göre seçilmiş ve yerleşimleri de yine aynı standardın “6.5 Dedektörlerin ve alarm butonlarının yer seçimi ve aralıkları” ve “A.6.4 Dedektörlerin ve alarm butonlarının yer seçimi ve aralıkları” maddelerine uygun olarak yapılmıştır. Optik duman dedektörleri 7,5m yarıçapındaki bir dairenin alanını koruyacak şekilde projelendirilmiştir. Isı dedektörleri ve multisensör dedektörlerde ise bu alan 5m yarıçaplı bir dairenin alanını koruyacak şekilde projelendirilmiştir. Butonlar kaçış yollarına konulmuştur.

Daire içlerinde dönemsel olarak yenileme çalışmaları yapılmakta olduğundan her bir daire için bir adet bölge denetim modülü kullanılmıştır. Böylelikle daire içinde uzun süreli tadilat yapıldığında sadece ilgili daire devre dışı kalacak ve sistemin kalanı çalışmasına devam edebilecektir. Panelde ise olası bir yangında yangının gerçekleştiği daire, ismi ile görülebilecektir.

Yangın algılama sistemlerinin en önemli parçalarından biri olan sesli ve görsel uyarı cihazlarının seçimi ve yerleşimi için TS CEN/TS 54-14 standardının “6.6 Alarm sistemleri ve cihazları” ve “A.6.5 Alarm sistemleri ve cihazları” maddeleri göz önüne alınmıştır.

Asansörlerin yangın ve deprem anında davranışları TS EN 81-73 Standardı ve Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmeliğin 62. Maddesinde belirtilmiştir. Buna göre; yangın anında, asansörler acil çıkış katına gidecek (genelde zemin kat olmakta), yangın acil çıkış katında ise bu durumda asansörler alternatif çıkış katına gönderilecektir. Deprem anında ise asansörler en yakın durakta duracaktır. Bu işlevleri yerine getirmek üzere asansör kumanda panolarında üç ayrı giriş bulunmaktadır (1. Giriş: acil çıkış katına git, 2. Giriş: alternatif çıkış katına git, 3. Giriş: en yakın durakta dur). Dolayısıyla yangın alarm sisteminin her asansör için üç adet röle çıkışı üretmesi ve sebep sonuç ilişkilerinin yazılımdan bu durumlara uygun olarak programlanması gerekmektedir. Bu yönetmelik ve standartlara uygun olarak asansörlerin gerekli senaryoları yerine getirebilmesi için her bir asansörün kumanda panosu ile 3 adet röle modülü irtibatlandırılmıştır.

Projede, 2 adet 4 çevrim, 1 adet 3 çevrim, 3 adet 2 çevrim ve 1 adet 1 çevrim panel network çalışmaktadır. İhbar geldiğinde, ihbarın gelen elemanın bilgileri tüm panellerde görülmekte, aynı zamanda tüm panellerden diğerlerine müdahale edilebilmektedir.

Güvenlik görevlilerinin sürekli değiştiği alanda yangının çıktığı mahalin kolayca saptanabilmesi için; Supervisor Grafiksel İzleme ve Yönetim Yazılımı kullanılmıştır. Binanın projeleri, bilgisayara kurulan bu yazılım programına yüklenmiş, haritalar üzerindeki dedektör, buton, modül gibi saha ekipmanları tek tek projelere işlenmiştir. Olası bir yangın ihbarında sırayla yangının meydana geldiği blok, kat ve mahal projeler üzerinden güvenlik görevlileri tarafından görülerek, binayı çok iyi tanımayan bir görevlinin bile mahale kolaylıkla intikal edebilmesi sağlanacaktır.

Sistemin çalışır halde tutulması için, teknik personel tarafından yapılan rutin bakımlar ve üretici firma tarafından yapılan periyodik genel bakımların da aksatılmaması çok önemlidir.

Yalova Armutlu Tatil Köyü Projesinde Firmamızı tercih eden Bursa Teknik Elektrik firmasına ve İhlas Holding’e teşekkür ederiz.