ANTALYA HAVALİMANI KARA TARAFI GALERİLERİ DOĞRUSAL KABLO TİPİ SICAKLIK DEDEKTÖRÜ YANGIN ALGILAMA SİSTEMİ

IC Fraport'un işlettiği Antalya Havalimanı, Avrupa Havalimanları Birliği (ACI Europe) tarafından "10 - 25 milyon yolcu" kategorisinde "En İyi Havalimanı" seçildi. Buradaki en önemli kriterlerden bir tanesi de güvenliktir. Antalya Havalimanı Kara Tarafı galerileri havalimanının alt yapısının merkezidir.

Galerilerde algılama yapmak sefer güvenliği ve sürekliliği açısından kaçınılmaz bir olgudur. 2m x 2m boyutundaki bu galerilerde olası bir yangın durumundan anında haberdar olmak ve müdahalede bulunmak, havaalanın sorunsuz işletilmesi için büyük önem arz etmektedir. Mevcut galerilerde yangın algılama bakım ve işletme zorlukları sebebiyle noktasal bazlı detektörlerle yapılamamaktadır. Tam bu noktada doğrusal kablo tipi dedektörler devreye girmektedir. Alman Listec firmasının ürettiği ve distribütörlüğünü yaptığımız doğrusal kablo tipi sıcaklık dedektörleri ile 5000m galeri içerisinde 5m sensör aralığıyla tesis edilmiştir.

Resim 1: Doğrusal kablo tipi sıcaklık dedektörü (SEC 15)

Doğrusal kablo tipi sıcaklık dedektörü (SEC 15) -40°C ile +85°C arasında çalışabilen, 0,1°C hassasiyetle ortam sıcaklığını ölçebilen, IP-67 özelliği olan içerisinde sıcaklık sensörü bulunan özel bir dedektördür. En büyük özelliklerinden biri ise tüneller, ağır sanayi tesisleri, soğuk hava depoları, kablo galerileri v.b. yerlerde yangın algılama sistemi olarak sorunsuzca çalışması ve bakım gerekliliğinin olmamasıdır.

SEC 15 Listec firması tarafından üretilen SCU-800 paneline bağlanır. Bu panel 2x250m uzunluğunda SEC 15 doğrusal kablo tipi sıcaklık dedektörü ile uyumlu çalışmaktadır.

Resim 2: Doğrusal kablo tipi sıcaklık dedektörü kontrol ünitesi

Antalya Havalimanı Kara Tarafı Galerileri doğrusal kablo tipi sıcaklık dedektörü projesi için;

• 11 adet SCU-800

• 11 adet Akıllı Adresli Yangın Alarm Santrali

• 5500m SEC 15/05

• 11 Adet Anahtarlamalı (SMPS) güç kaynağı

• Supervisor Grafiksel İzleme Yazılımı

kullanılmıştır.

SCU-800 Modbus protokolü aracılığıyla Maxlogic adresli sistem panellerle haberleşme kurmaktadır. SCU-800'ün yangın algılama sistemi izleme noktalarına entegrasyonu için Maxlogic marka Yangın alarm santrali ile bağlantısı yapılır. SCU-800 dışardan besleme yapılması gereken bir üründür. Bunun için her SCU-800 1 adet Güç kaynağı ile çalışır. 5500m SEC 15/05 doğrusal kablo tipi sıcaklık dedektörü 11 adet SCU-800'e bağlanır. SCU-800'lerden alınan veriler yangın alarm santraline aktarılır. Birbirlerine network olarak bağlanan 11 adet yangın alarm santrali ise bu verileri Antalya Havalimanında tesis edilen 3 ayrı izleme noktasına gönderir. Bu noktalarda kurulu olan bilgisayarlara yüklenmiş Supervisor Grafiksel İzleme Yazılımı ile yangın ve hata gibi olaylar anlık olarak bilgisayardan izlenebilir ve kontrol edilebilir.

Resim 3: Genel Bağlantı Şeması

Yangın durumunu haber veren sensörün fiziksel yer tespiti için galeride bulunan SEC 15/05 doğrusal kablo tipi sıcaklık dedektörü içerisindeki sensörler fosforlu boya ile duvarda tek tek etiketlenir.

Resim 4: Etiketleme

Bakım maliyetinin son derece düşük olması, kirli, nemli, tozlu v.b. ortamlarda hassas algılama yapmasıyla doğrusal kablo tipi sıcaklık dedektörü ülkemizde daha sık kullanılır hale gelecektir. Mavili Elektronik ailesi olarak bu teknolojileri ülkemize sunmak misyonumuzun bir parçasıdır.