Büyük şehirlerin en önemli ulaşım araçlarından biri olan metro hatları, sürekli insan yoğunluğunun, hareketinin olduğu önemli mahallerdir. Yangın ve gaz algılaması konusunda titiz bir çalışma gerektiren bu tarz mahallerin, uygulanan sistemlerin bakım ve kontrolleri aşaması da son derece önemlidir.

Ankara Ego işletmeleri M1 Kızılay-Batıkent metro hattı projesinde, İşletme Bakım Merkezi ve 12 istasyon bulunmaktadır. Yaklaşık 15 km uzunluğu bulunan projede yangın ve gaz algılama ve söndürme sistemlerinin yenilenmesi çalışmaları yapılmaktadır. Gün içinde yüzlerce kişinin ulaşım amacıyla uğradığı istasyonlarda yangına karşı can ve mal güvenliğinin sağlanması adına Maxlogic Mavigard marka ürünler tercih edilmiştir.

Projede; 12 adet network üzerinden haberleşen panel ve tekrarlama paneli, dedektörler, butonlar, sirenler, ışın tipi (beam) dedektörleri, I/O modülleri, konvansiyonel yangın söndürme santralleri, konvansiyonel duman ve ısı dedektörleri ve son olarak Supervisor Çevre Sistemler ile Entegre Grafiksel İzleme ve Yönetim Yazılımı kullanılmıştır.

İstasyonlarda bulunan ve korunması yüksek önem arz eden mahallerde toplam 54 adet yangın algılama ve söndürme sistemi kullanılmış, adresli sisteme entegresi I/O modülleri ile sağlanmıştır. Yüksek tavan bulunan mahallerde beam dedektörü ile algılama yapılmıştır. İstasyonlarda bulunan yangın algılama santralleri ile entegre olarak çalışan SGC modülleri, izleme ve kontrol merkezinden Supervisor Grafik İzleme Yazılımı ile yönetilmektedir. Sistem dahilindeki ekranlara uyarı mesajları, pop-up olarak aşağıda görüldüğü şekilde gönderilebilmektedir.

Bu projede Maxlogic & Mavigard markalı yangın algılama ve söndürme sistemlerini tercih ettikleri için Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Detay Yalıtım İnş. Isıtma ve Soğutma Ltd. Şti. yetkililerine teşekkür ederiz.